
Според православната традиция Възкресение Христово се предшества от Великия пост. Той започва седем седмици преди Великден и включва 40 дни и Страстната седмица. Утвърден е в памет на 40-дневния пост на Исус Христос и на последната седмица от земния живот на Спасителя, на неговите страдания и на смъртта му на кръста. През това време християните трябва да се покаят, да очистят душите и телата си и по такъв начин да се приготвят за достойното посрещане на християнския празник. Според народната традиция Великден отбелязва възкръсването на природата за нов живот, победата на пролетта над зимата. И в обичаите, и в обредите тясно се преплитат езичеството и християнството, което определя колоритността на българския Великден. Обредните хлябове за празника се месят на Велики четвъртък. Украсяват се с различни шарки, изваяни от тесто, като повечето изображения имат символично значение. Обикновено в украсата се включват червени и бели яйца. Приготвят се по няколко обредни хляба - един се нарича за къщата и се раздава на Великден на членовете на семейството, други се даряват на кумове и на роднини. По традиция през празничните дни на Великден се посещават родители и кумове, като се носят великденски козунаци и боядисани яйца, за да се засвидетелства обич и почитание.


Трима от желаещите са от Дома за стари хора в Търничане.
Молбите на желаещите от двете общини - Павел баня и Казанлък, да почиват в различни хотелски бази и санаториуми, включени в програмата, се приемат до 8-ми април в дирекция „Социално подпомагане” в Казанлък.
За участие в програмата могат да кандидатстват пенсионери над 65 годишна възраст, получили целева помощ за отопление за изминалия сезон и пенсионери, ползващи социални услуги в домове за стари хора.
Важно условие за желаещите да ползват бонусите по програмата, е те да могат да се самообслужват.
Всички одобрени кандидати ще получат право на 10 дневна безплатна почивка, в размер до 400 лева.
Разходите за транспорт , туристически такси и застраховки са за сметка на одобрените по програмата.
До края на тази година по нея се предвиждат почиващите пенсионери да са 15 хиляди човека.


В състезанието взеха участие най-добрите 19 отбора, класирани след регионален етап.
Коста Калчев- ученик от 12-ти клас на Професионална гимназия по ресторантьорство и хотелиерство (ПГ по РХ) гр. Павел баня с класен ръководител Райка Кутинова спечели трето място. Коста Калчев се доказа като един от най-добрите кулинари на национално ниво. Комисията по оценяването награди възпитаникът на ПГ по РХ гр.Павел баня и му предложи 2-седмично обучение в грандхотел “София”. Иван Звездев, член на журито, покани Коста Калчев да гостува в кулинарното предаване “Бон апети”.


Жури с председател доцент Крум Георгиев определи Първа награда за кукерите от с. Турия, „старците” от Павел баня са на второ място, а трета награда беше дадена на Кукерското сдружение на селата Александрово, Манолово и Осетеново.


За изминалия месец се отчита увеличение на регистрираните безработни във всички близки до Казанлък общини. За Павел баня равнището на безработица е 8,19%.
Като цяло за ДБТ Казанлък най-голям е процентът на на безработните лица над 55 г. – 15.8%.
Младежите до 29 години представляват 24,5 % от общия брой регистрирани.
Увеличението на безработицата през месеца се дължи най-вече на няколко фактора - продължаващата тенденция на влошаване на икономическата ситуация в страната, както и периодичното освобождаване на малък брой лица без процедура за масови уволнения във връзка с намаляване обема на работа в някои браншове.



В рамките на проекта, финансиран изцяло от Европейските фондове, се предвижда и посещение на община Чипрана, Испания от българска и италианска делегация.


Взето е след представяне на доклада на създадената в края на февруари временна комисия за проверка на изпълнението на строителната програма на общината за 2008 година, пише вестник Старозагорски новини. Според общински съветници обаче, в основата на проверката са оплаквания на частни строителни фирми, най-вече на предприемачи, свързани с ДПС, които не са успели да получат поръчки за общинските обекти. Обект на внимание от страна на комисията са били само 4 от 30-те обекта, според доклада са установени нарушения на Закона за обществени поръчки. Това е причина за отправената препоръка да бъдат проверени всички 30 обекта от строителната програма за миналата година. За резултатите да бъдат уведомени Върховната касационна прокуратура, ГДБОП, Сметната палата, областният управите л на Стара Загора д-р Мария Нейкова и ДАНС, искат още съветниците.
"Нямам притеснения, нямам какво да крия", категоричен е кметът Станимир Радевски.


За младите театрали от Павел баня денят започна с посещение в Частния професионален колеж по екранни изкуства, където екип от преподаватели, начело с директора на колежа, режисьорът Слав Едрев, им показаха някои от тънкостите при правенето на този вид изкуство. После децата посетиха сградата на Народното събрание. На организирания обяд народният артист Иван Джамбазов разказа на младите творци моменти от богатата си творческа биография и сподели с тях някои от тънкостите на актьорската професия. Учениците имаха възможността да присъстват и на едночасова беседа в Националния исторически музей.


Обредната трапеза за празника включва пита с мая, леща, супа от гъби.
Имен ден празнуват Божидар, Богдана, Найден, Тодор, Тодорка, Теодор, Теодора.
Честит празник!
