26.08.2012

„Заредени сме с позитивни емоции!“ Това бе първият коментар на част от танцьорите на Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Детелини“, гр. Павел баня, които се завърнаха вчера в ранни зори от ХХХII Международен фолклорен фестивал в град Сарвар, Унгария. Детелините пристигнаха видимо изморени от дългия път, но щастливи, че отново са на родна земя.

Реших, че ще събирам впечатленията им от престоя зад граница по-късно през деня, а преди това Кольо Кавръков, организатор на ансамбъла, ми сподели в суматохата по разтоварване на оборудването и костюмите интересни факти за близо десетдневното отсъствие на танцьорите.

Градът, който местните произнасят „Шарвар“, е с население около 16 000 души и е най-големият СПА център с минерална вода на територията на Унгария. Фестивалът, провеждащ се в курорта, е с дългогодишни традиции и се радва на изключителен интерес на международно ниво както от публика, така и от танцови групи от различни държави по света. „Наистина имаше страшно много хора, които ни аплодираха бурно“, споделя Кавръков и продължава разказа си с интригуващи аспекти от фестивалната програма, продължила общо пет дни. Тази година в тържествата в курортното градче са участвали държави като Кипър, Македония, Словения, Сърбия, Гърция, Албания, Англия, България и разбира се, домакините.

27-те танцьори на родния ансамбъл са изнесли общо осем концерта както на фестивалната програма в Сарвар, така и в градовете Самбатели и Васвар.
На галаконцерта в последната вечер от престоя на „Детелини“ всяка страна е имала по 30 минути, за да представи богатството на своя фолклор, а по всеобщо мнение на местното общинско ръководство, организатори и публика, ансамбълът ни е бил част от фаворитите на празничната кулминация. „Шашнахме конкуренцията с танци като „Ергенаши“, „Шопска сюита“ и „Стар тракийски танц“, доверяват пък част от танцьорите със самочувствие, достойнство и удовлетворение от доброто си представяне.
По-късно през деня, докато част от децата бяха по плувните комплекси в Павел баня за активен релакс, успях да науча от тях
още от видяното и чутото в Унгария. Преобладаваше като че ли мнението, че там, сред другия свят, при другите хора, с всичките им особености, е също хубаво и интересно – най-малкото, защото е различно и непознато. Разказаха ми за обиколките си из културните забележителности на Сарвар, Самбатели и Васвар, споделиха впечатленията си от страхотното отношение на местните към тях, от топлото им посрещане, ала разминаване в мненията все пак имаше за местната кухня и специфичността й. „Стори ни се странна храната там. Някакси екзотична, но пък затова вкусна“, признаха танцьорите.

Безспорно един през друг се надпреварваха в разказите си за емоциите, които са изпитали на аквапарк комплекса, в един свободен следобед между концертните ангажименти. „Наистина внушителни съоръжения за изкуствени вълни, открити и закрити басейни, водни атракциони и близо 10 000 души да едно място, които се забавляват“, допълниха още детелините.
В един от дните на престоя в Унгария официалната делегация и ансамбълът били посрещнати от кмета на курортното селище, който разказал за местните традиции в СПА услугите и туризма, като е пожелал успешно развитие на балнеолечението и в Павел баня.
Официална представителна делегация на Община Павел баня и „Детелини“ пътуват в понеделник за побратимения с Павел баня град Лиски, Воронежка област, Русия. Това лято се навършват 10 години от дружбата на двете селища, а руснаците очакват своите приятели с нетърпение и страхотни изненади…
А за Унгария ли?! Тя остава в сърцата на детелините като едно място, изпълнено с дух, позитивизъм и атрактивност. Ето защо те още говорят за нея с… любов!
Румен Скрински

„Заредени сме с позитивни емоции!“ Това бе първият коментар на част от танцьорите на Представителен фолклорен танцов ансамбъл „Детелини“, гр. Павел баня, които се завърнаха вчера в ранни зори от ХХХII Международен фолклорен фестивал в град Сарвар, Унгария. Детелините пристигнаха видимо изморени от дългия път, но щастливи, че отново са на родна земя.

Реших, че ще събирам впечатленията им от престоя зад граница по-късно през деня, а преди това Кольо Кавръков, организатор на ансамбъла, ми сподели в суматохата по разтоварване на оборудването и костюмите интересни факти за близо десетдневното отсъствие на танцьорите.

Градът, който местните произнасят „Шарвар“, е с население около 16 000 души и е най-големият СПА център с минерална вода на територията на Унгария. Фестивалът, провеждащ се в курорта, е с дългогодишни традиции и се радва на изключителен интерес на международно ниво както от публика, така и от танцови групи от различни държави по света. „Наистина имаше страшно много хора, които ни аплодираха бурно“, споделя Кавръков и продължава разказа си с интригуващи аспекти от фестивалната програма, продължила общо пет дни. Тази година в тържествата в курортното градче са участвали държави като Кипър, Македония, Словения, Сърбия, Гърция, Албания, Англия, България и разбира се, домакините.

27-те танцьори на родния ансамбъл са изнесли общо осем концерта както на фестивалната програма в Сарвар, така и в градовете Самбатели и Васвар.
На галаконцерта в последната вечер от престоя на „Детелини“ всяка страна е имала по 30 минути, за да представи богатството на своя фолклор, а по всеобщо мнение на местното общинско ръководство, организатори и публика, ансамбълът ни е бил част от фаворитите на празничната кулминация. „Шашнахме конкуренцията с танци като „Ергенаши“, „Шопска сюита“ и „Стар тракийски танц“, доверяват пък част от танцьорите със самочувствие, достойнство и удовлетворение от доброто си представяне.
По-късно през деня, докато част от децата бяха по плувните комплекси в Павел баня за активен релакс, успях да науча от тях още от видяното и чутото в Унгария. Преобладаваше като че ли мнението, че там, сред другия свят, при другите хора, с всичките им особености, е също хубаво и интересно – най-малкото, защото е различно и непознато. Разказаха ми за обиколките си из културните забележителности на Сарвар, Самбатели и Васвар, споделиха впечатленията си от страхотното отношение на местните към тях, от топлото им посрещане, ала разминаване в мненията все пак имаше за местната кухня и специфичността й. „Стори ни се странна храната там. Някакси екзотична, но пък затова вкусна“, признаха танцьорите.

Безспорно един през друг се надпреварваха в разказите си за емоциите, които са изпитали на аквапарк комплекса, в един свободен следобед между концертните ангажименти. „Наистина внушителни съоръжения за изкуствени вълни, открити и закрити басейни, водни атракциони и близо 10 000 души да едно място, които се забавляват“, допълниха още детелините.
В един от дните на престоя в Унгария официалната делегация и ансамбълът били посрещнати от кмета на курортното селище, който разказал за местните традиции в СПА услугите и туризма, като е пожелал успешно развитие на балнеолечението и в Павел баня.
Официална представителна делегация на Община Павел баня и „Детелини“ пътуват в понеделник за побратимения с Павел баня град Лиски, Воронежка област, Русия. Това лято се навършват 10 години от дружбата на двете селища, а руснаците очакват своите приятели с нетърпение и страхотни изненади…
А за Унгария ли?! Тя остава в сърцата на детелините като едно място, изпълнено с дух, позитивизъм и атрактивност. Ето защо те още говорят за нея с… любов!
Румен Скрински
Comments are not available for this entry.
Хотел ЦЕНТРАЛ Павел баня







